Вплив глобалізації на внутрішні економічні перетворення
Моделі ринкової економіки взаємодіють у часі внаслідок пошуку урядами країн нових і ефективних форм господарювання. Запозичаючи одна в одної досконаліші форми господарювання, країни наближають свої економічні системи до певної глобальної економіки.
Глобалізація дедалі більше охоплює внутрішні перетворення в економіці різних країн, зокрема країн з розвинутою ринковою системою, і поширюється на країни, що розвиваються та країни з перехідною економікою. Таким чином, ринкові моделі господарювання певною мірою уніфікуються. Тісні торговельні відносини й фінансова інтеграція потребують узгодження законодавства країн. У ЄС, наприклад, стираються відмінності між економічними інституціями країн-членів завдяки процесу європейської інтеграції. Вони мають спільне законодавство в галузі фінансів, міжнародної торгівлі та конкуренції, єдину валюту.
Глобалізацію економічних інституцій зумовлюють:
– діяльність великих міжнародних компаній (а отже, рух інвестицій і капіталів) одночасно у декількох країнах, що пришвидшує запровадження єдиних правил, регламентацію торгівлі, інвестицій та оподаткування. Для залучення іноземного капіталу, наприклад, багато країн в процесі економічних перетворень запроваджують для своїх фондових ринків стандарти, прийняті у розвинутих країнах (Аргентина, зокрема, останніми роками досягла істотного прогресу в цій галузі завдяки приведенню свого ринку капіталу у відповідність з американськими та європейськими стандартами);
– інтеграція банківської системи. Так, Банк міжнародних розрахунків (БМР) (Базель, Швейцарія) координує співробітництво центральних банків Європи, США та Японії. Він розробив міжнародні правові стандарти регулювання діяльності комерційних банків. Між розвинутими країнами існує домовленість про запровадження єдиних стандартів діяльності банків на своїх теренах. Так само міжнародні угоди у межах COT створили спільну правову базу міжнародної торгівлі та багатьох аспектів іноземного інвестування. За умовами угоди Уругвайського раунду переговорів щодо COT, нові міжнародні правила поширюються на кілька нових галузей економіки, у тому числі сферу послуг країн-учасниць COT;
– встановлення ЄС загальних правил практично в усіх провідних сферах економіки (торгівлі, кредитно-грошовій політиці, політиці в галузі конкуренції, промисловій політиці, банківській справі, інвестуванні) для країн – членів цієї організації. Зміна законодавства і приведення його у відповідність із законодавством ЄС країнами Центральної та Східної Європи, які невдовзі вступлять до нього;
– ліквідація принципових відмінностей капіталізму в Західній Європі та Японії. Зокрема, західноєвропейська система соціального забезпечення починає зазнавати тиску внаслідок того, що азійські країни з нижчим рівнем заробітної плати, підвищуючи її, створюють дедалі відчутнішу конкуренцію в Європі. Намагання європейських країн гарантувати високий рівень оплати праці призводять до зростання безробіття. Таким чином, постає необхідність відмови від багатьох заходів соціального захисту. Японська система пожиттєвого найму також зазнає змін. Забезпечення гарантій пожиттєвої зайнятості було можливим у часи, коли основні галузі японської промисловості розвивалися швидкими темпами. З їх уповільненням та з наростаючою конкуренцією з боку інших азійських країн ці гарантії стають проблематичними;
– зміна європейської та японської систем корпоративної власності під впливом того, що іноземні інвестори у цих країнах намагаються через акціонерне право голосу замінювати некомпетентне керівництво компаній. Це певною мірою порушує усталену систему кейрецу і взаємне володіння європейськими компаніями, які досі були менеджерам гарантією від зовнішніх поглинань. Втручання з-за кордону породжує протидію, але водночас ці країни потребують припливу міжнародного капіталу, тому вплив зовнішніх інвесторів посилюється.
Використана література:
1. Яковенко Р. В. Національна економіка : навч. посіб. / Роман Яковенко. – Кіровоград : „Пік”, 2009. – 548 с. : іл.
2. Яковенко Р. В. Національна економіка : навч. посіб. / Роман Яковенко. – [2-ге вид., випр.]. – Кіровоград : „КОД”, 2010. – 548 с. : іл.
3. Яковенко Р. В. Тлумачний англо-український словник економічних термінів з елементами теорії та проблематики. Дидактичний довідник / Роман Яковенко. – Кіровоград : ТОВ „Поліграф-Сервіс”, 2007. – 132 с.
4. Яковенко Р. В. Основи теорії економікидля технічних спеціальностей :навч. посіб / Роман Яковенко. – Кіровоград : „Поліграф-Сервіс”, 2009. – 120 с. : іл.
5. Яковенко Р. В. Державне регулювання економіки : конспект лекцій / Роман Яковенко. – Кіровоград : КНТУ, 2012. – 40 с. : іл.
Р. В. ЯКОВЕНКО, к.е.н., доцент
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?