До Кіровограда приїдуть науковці, що працюють по проекту “TRIPOLYE MEGA-SITE”
Найближчими днями - 18 та 19 червня 2013 року, - на території Кіровоградщини перебуватимуть науковці Інституту археології Національної академії наук України та Даргемського університету (Велика Британія), які є керівниками проекту “TRIPOLYE MEGA-SITE”.
Мова йде про те, що неподалік села Небелівка (Новоархангельский район Кіровоградської області) знаходиться винятковий за своїми параметрами та науковою значимістю об’єкт археології – поселення-гігант трипільської культури Небелівка. Він датується серединою четвертого тисячоліття до нової ери та є найбільшим поселенням людей в Давній Європі на той час (площа поселення складає 300 гектарів).
Поселення трипільської культури Небелівка є унікальним об’єктом культурної спадщини, який одноосібно стоїть серед подібних об’єктів археології області. Це друге за розмірами поселення трипільської культури серед п’яти тисяч, розташованих в Україні, Молдові та Румунії та епонімна пам’ятка небелівської групи поселень, що налічує близько 40 поселень.
За активного сприяння М.Ю. Відейка проект «TRIPOLYE MEGA-SITE», суть якого полягає в дослідженні поселення-гіганта Небелівка на Кіровоградщині, має довгостроковий характер: зокрема, спільні дослідження українських та британських археологів триватимуть 4 роки, починаючи з 2012 року, на кошти наукових організацій Великобританії (зокрема, National Geographic).
М.Ю.Відейко - відомий український археолог, є одним з небагатьох
серйозних вчених, який послідовно обстоює тезу про досягнення
трипільською культурою цивілізаційного рівня. Дослідження Небелівки є
унікальною можливістю вчених перевірити цю наукову гіпотезу!
Читайте також: Кировоградцы смогут увидеть 50 лучших фотографий National Geographic
В 2009 році за допомогою сучасного обладнання Археологічної служби Даргемського університету проведено геофізичні дослідження в результаті яких виявлено ряд об’єктів та встановлено планування частини поселення Небелівка. Значний інтерес становить знайдена в Небелівці в сезоні 2009 року велика споруда (площа 21 х 59 м), що є більшою за всі відомі досі об’єкти на поселеннях трипільської культури протягом всієї 120-річної історії її наукового вивчення.
В 2012 році дану споруду було досліджено й за результатами розкопок науковці зробили висновок про належність об’єкту до культових споруд (храм). Це, поки що, перший храм трипільської культури знайдений на території України. В межах храму знайдено сім вівтарів. Один з них, найкращої збереженості, передано для реставрації до фондів Кіровоградського обласного краєзнавчого музею.
В 2013 році планується досліджувати розкопками одне з жител біля храму та продовжити геофізичні дослідження, метою яких є з’ясування точного плану поселення.
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?