Свято-Успенська Церква
Категории: Достопримечательности
Кропивницький, парк Крючковател.: (066) 9455090, пошта - kg160776sov3@gmail.com
сайт - http://k-uspenhram.church.ua/
Свято-Успенська Церква відноситься до Української Православної Церкви Московського патріархату. Історія храму сягає 1755-го року, коли жителі форштадта «Поділ», заснованого біля стін фортеці святої Єлисавети, вирішили побудувати собі храм. Однак вони зіткнулися з такою серйозною проблемою, як відсутність майстрів. Тоді на зібрані гроші храм був куплений в слободі Федорівці Криловської протопопии. Сюди стікалися православні священики, що не прийняли Унію і вигнані польськими поміщиками з церков на землях маєтки. А оскільки ліси на Київщині було досить і був він недорогим, священики заробляли собі на життя тим, що будували і продавали на вивіз церковні будови. Саме такий храм в розібраному вигляді був привезений в форштадт, де складний заново і освячений в пам'ять Успіння Пресвятої Богородиці.
Знаходився храм на місці сучасної будівлі міськвиконкому (по вул. Велика Перспективна). Однопрестольний дерев'яний Успенський храм в 1778 році був замінений - на його місці звели також дерев'яний, але вже трьохпрестольний (престоли в ім'я Успіння Пресвятої Богородиці, Св. Миколая та Св. Великомучениці Варвари). Займався будівництвом священик Дмитро Смолодовіч. У 1788 році під час пожежі храм згорів, але вже через кілька місяців, завдяки пожертви полковника Катеринославського козацького війська Івана Красноглазова на цьому місці був закладений кам'яний пятіпрестольний храм (додані престоли в нам'яти Іоанна Милостивого, патріарха Олександрійського і Св. Праведної Анни). Саме туди в 1801 році був переведений Собор, там же знаходилося і Духовне правління, пише сайт храму.
Нарешті, в 1856 році але ініціативи та за підтримки єлисаветградського купця Микити Макреева був влаштований шостий престол. Старше покоління кіровоградців не може не пам'ятати прекрасну будівлю Успенського Собору, яке до середини двадцятого століття прикрашало місто. За свідченням сучасників, своїми розмірами Єлисаветградський Собор не поступався жодному православному храму Херсонської єпархії.
Собор Успіння Пресвятої Богородиці був сильно пошкоджений під час Великої Вітчизняної війни, а оскільки в той період храми частіше руйнували, ніж відновлювали, така доля спіткала і Успенський храм (виключаючи Одеський Кафедральний Собор, зруйнований також богоборчої владою в 30-ті роки, але відновлений в початку цього століття і освячений патріархом Кирилом). На місці його до 1959 року було споруджено будинок міського комітету КПРС (з 1991 р - міськвиконком).
За 2008-2010 роки спільними зусиллями архімандрита Боголєпов (тепер - єпископа Олександрійського і Світловодського) і віруючих була очищена територія парку ім. А.П. Крючкова, створена Свято-Успенська громада, влаштований тимчасовий храм в приміщенні колишнього будинку культури парку. Починаючи з 2009 року розроблений проект і розпочато активне будівництво нового храму, який вже у 2013 році було освячено. Збудували храм швидко - у тому числі за суттєвої фінансової участі тоді ще генерального директора ТОВ «М'ясокомбінат «Ятрань», а нині - міського голови Андрія Райковича. До слова, меценат отримав від УПЦ орден святого апостола Андрія Первозванного.
Громада храму збирає гуманітарну допомогу багатодітним і малозабезпеченим сім'ям, здійснює опіку за самотніми людьми, бере участь і в нових духовно-просвітницьких проектах Кіровоградської єпархії, регіонального товариства «Православна просвіта» і запрошує всіх православних жителів району Новомиколаївки і всього міста приєднається до їх добрих справ і духовно-просвітницькій роботі. При храмі працює бібліотека православної літератури.
Розклад богослужінь:
По п'ятницях - з 16-00 (15-00 в зимовий час)
По суботах - з 7-30 з 16-00 (15-00 в зимовий час)
По неділях - з 7-30
Дванадесяті і великі свята: Переддень свята - з 16-00 (15-00 в зимовий час), свято - з 7-30
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?