Доступні фінанси: можливості для невеликих фермерів
Залучення кредитних
спілок до агрокредитування матиме позитивний ефект для розвитку сегменту мікро
та малих фермерських господарств. На практиці вагома роль у цьому процесі
відведена інструменту аграрних розписок, які можуть використовуватися як
забезпечення за наданими кредитами в умовах нестачі «твердої» застави у
позичальника. Мікро та малі фермерські господарства зацікавлені в аграрних
розписках, однак наразі обмежена кількість кредиторів готова надавати
фінансування підприємствам з цього сегменту.
Зі свого боку для кредитних спілок
це перспективний напрямок, в якому вони можуть ефективно працювати та залучати
нових клієнтів. Завдяки законодавчим змінам з минулого року кредитні спілки
можуть працювати з аграрними розписками, і перші практичні результати не
змусили на себе чекати. Наприклад, кредитні спілки, які вже використовували
аграрні розписки, цього року отримали значно більшу кількість заявок на кредити
від аграріїв у порівнянні з попередніми періодами. Інші ж підприємства уважно
вивчають та поступово також долучаються до роботи з інструментом.
30 травня 2019 року кредитна спілка «БЕБКО ФІНАНС» (Херсон) вперше для себе використала фінансову аграрну розписку як забезпечення за кредитом фермеру. Кредит отримав аграрій з Херсонської області, який вирощує озиму пшеницю. Рішення про приєднання до «клубу» кредитних спілок, що застосовують аграрні розписки у своїй кредитній діяльності, у «БЕБКО ФІНАНС» прийняли після ретельного вивчення даного інструменту. Спочатку керівництво спілки ознайомилося з методикою використання аграрних розписок. Згодом вже працівники спілки долучилися до процесу та пройшли спеціалізовані тренінги Проекту IFC «Аграрні розписки в Україні», а також Проекту USAID «Кредитування сільськогосподарських виробників». Наступним етапом було ознайомлення з даним інструментом потенційних позичальників – сільськогосподарських виробників Херсонської області. На сьогодні це вже четверта кредитна спілка, яка використала аграрну розписку як інструмент забезпечення за кредитами. Всього кредитними спілками станом на 1 червня 2019 року надано 7 кредитів із використанням фінансових аграрних розписок на загальну суму 2,64 млн. гривень.
Віталій Гавриш, заступник голови правління КС «БЕБКО ФІНАНС»:
- Ми дуже гнучкі та готові до різних інновацій, прагнемо пробувати нові інструменти. В аграрних розписках нас зацікавив чітко прописаний механізм повернення коштів та можливість отримати виконавчий напис одразу у нотаріуса, без звернення до суду, якщо боржник прострочить виконання зобов’язання.
Першу для спілки аграрну розписку ми прийняли як додаткове забезпечення за кредитом. Фермер раніше вже отримав кредит під сільгосптехніку, а йому потрібна була додаткова сума, яку й вирішили оформити під аграрну розписку, адже член спілки надійний і сплачує за кредитом вчасно.
Розписку посвідчували у нотаріуса, з яким вже мали досвід співпраці під час використання інших видів застави. Оформлення коштувало близько 4 тис. гривень і таку ціну приблизно пропонували й інші херсонські нотаріуси.
Дане оформлення для нас - це пілотний проект, і ми хочемо побачити, як буде відбуватися виконання аграрної розписки. Якщо цей процес пройде нормально, то зможемо працювати в цьому напрямку й далі, адже інструмент дуже корисний.
Кілька фермерів уже звернулися з приводу оформлення кредиту під аграрну розписку, і ми розглянемо ці заявки і проведемо оцінку ризиків.
За матеріалами Проекту IFC «Аграрні розписки в Україні»
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?