Якщо людина перебуває у відпустці по догляду за дитиною, чи можна її звільняти?
Якщо жінка чи чоловік перебувають у відпустці по догляду за дитиною до 3-х рокiв, чи може роботодавець звільнити їх у разі ліквідації підприємства? Відповідає Центр зайнятості:
Згідно статті 2Закону України «Про вiдпустки» (далi – Закон) право на вiдпустки забезпечується гарантованим наданням вiдпустки визначеної тривалостi iз збереженням на її перiод мiсця роботи (посади), заробiтної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом.
Згiдно зч. 3 ст. 40КЗпП не допускається звiльнення працiвника з iнiцiативи власника або уповноваженого ним органу в перiод його тимчасової непрацездатностi (крiм звiльнення за п. 5 цiєї статтi), а також у перiод перебування працiвника у вiдпустцi (будь-якої з вiдпусток, як вони класифiкуютьсяст. 4Закону). Це правило не поширюється на випадок повної лiквiдацiї пiдприємства, установи, органiзацiї.
Пiд час звiльнення працiвникiв за п. 1 ст. 40 КЗпП має бути дотримано певного порядку вивiльнення та враховано переважне право на залишення на роботi, порядок якого передбаченийст. 42КЗпП. Крiм того, в разi звiльнення за цiєю пiдставою дiють обмеження щодо звiльнення окремих працiвникiв, установленiст. 184КЗпП. Вiдповiдно доч.3 ст. 184КЗпП звiльнення вагiтних жiнок i жiнок, якi мають дiтей вiком до трьох рокiв (до шести рокiв –ч. 6 ст. 179), одиноких матерiв за наявностi дитини вiком до 14 рокiв або дитини-iнвалiда з iнiцiативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крiм випадкiв повної лiквiдацiї пiдприємства, установи, органiзацiї, коли допускається звiльнення з обов'язковим працевлаштуванням. Обов'язково працевлаштовують таких жiнок також у випадках їхнього звiльнення пiсля закiнчення строкового трудового договору. На перiод працевлаштування за ними зберiгається середня заробiтна плата, але не бiльш як три мiсяцi з дня закiнчення строкового трудового договору.
У разi лiквiдацiї юридичної особи з правонаступництвом власник або уповноважений ним орган не має права звiльнити таку категорiю працiвникiв. У такому випадку звiльнення можливе лише в порядку переведення на пiдприємство (в установу, органiзацiю), яке є правонаступником (п. 5 ст. 36КЗпП).
Отже жiнка, або чоловік, які мають дитину вiком до трьох рокiв, не пiдлягає скороченню в разi лiквiдацiї установи з правонаступництвом, а в обов'язковому порядку мають бути працевлаштовані.
текст та фото - Світлана Ткаченко, провідний юрисконсульт Кіровоградського обласного центру зайнятості
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?