Безпечне материнство та дитинство українцям може гарантувати нова програма "Репродуктивне здоров’я в Україні"

03.02.17, 14:00
фото - Олена Карпенко
фото - Олена Карпенко

Засідання прес-клубу на тему "Чи гарантуватиме держава українцям безпечне материнство та дитинство у найближчі п’ять років?" відбулося у Кропивницькому. Ініціаторами засідання стали Благодійний Фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» в рамках проекту «Репродуктивне здоров’я в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку / USAID у партнерстві з Кіровоградським прес-клубом реформ.

Справа в тім, що за формальним словосполученням «збереження репродуктивного здоров’я» стоять прості, проте дуже важливі для кожного українця речі, а саме можливість безпечно зачати, виносити та народити здорову дитину. В умовах економічної і демографічної кризи та наявного військового конфлікту в Україні, з одного боку, а також відсутності державних гарантій та підтримки цієї сфери (за відсутності Державної програми з РЗ/ПС на наступні п’ять років), з іншого боку, питання безпечного материнства, дитинства та збереження репродуктивного здоров’я українців знаходяться у великому ризику.

Учасники засідання Прес-клубу
Учасники засідання Прес-клубу
Україна як держава-член Організації Об’єднаних Націй приєдналася до виконання Цілей сталого розвитку і взяла на себе відповідні міжнародні зобов’язання. Зокрема, це передбачає виконання Цілі 3 - щодо здоров'я і благополуччя, Цілі 5 - досягнення гендерної рівності, та Цілі 10 - скорочення нерівності.


Досягати цих цілей заважає чимало чинників, зокрема, cкорочення чисельності населення, як результат перевищення смертності над народжуваністю, незадовільний стан здоров’я населення і низька тривалість життя, а також висока передчасна смертність населення, особливо серед чоловіків у працездатному віці. Не поліпшують ситуації трудова міграція та збройний конфлікт на сході України.

Олена Панченко
Олена Панченко
- За таких умов зростає цінність кожного народження, а збереження репродуктивного здоров’я потенційних матерів та батьків стає національним пріоритетом для відтворення людського потенціалу, - переконана Олена Панченко, керівник проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні», що виконує Благодійний Фонд «Здоров'я жінки і планування сім'ї».

За словами пані Олени,
за підтримки держави та за десять років дії попередньої Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» до 2015 р. в Україні (2006 – 2015 рр.) вдалося знизити материнську смертність - на 53%, смертність дітей до 1 року - на 38%. Не стояла осторонь і громадськість, зокрема Благодійний Фонд «Здоров'я жінки і планування сім'ї» провів незалежне оцінювання політик і послуг у галузі репродуктивного здоров’я та виконання Державної програми “Репродуктивне здоров’я нації” 2006-2015 рр. Експерти фонду - у партнерстві з Міністерством охорони здоров’я України та провід-ними національними та міжнародними експертами у сфері РЗ/ПС, - ініціювали розробку Концепції нової Державної соціальної програми 2017-2021 рр. За ініціативи Фонду було створено Всеукраїнську Коаліцію з Репродуктивного Здоров’я та Планування Сімі’ї , яка об’єднує 40 провідних НУО та індивідуальних експертів із 19-ти регіонів України.
Валентина Чирва та Наталя Журжер
Валентина Чирва та Наталя Журжер
- На рівні Кіровоградської області, не зважаючи на недостатнє фінансування Програми у 2006-2016 роках, всі виділені кошти були використанні на поліпшення матеріально-технічної бази акушерських та дитячих стаціонарів області. Це поліпшило якість надання медичної допомоги жіночому та дитячому населенню, зменшило показник материнської та дитячої смертності, а також показники штучного переривання вагітності, - розповіла Наталя Журжер, оловний позаштатний акушер-гінеколог Департаменту охорони здоров'я Кіровоградської ОДА.


Зокрема, за словами Наталі Федорівни,
показник материнської смертності зменшився з 28,5%о у 2008 році до 10,6%о у 2015 році, тобто знизився на 62,8%. Показник малюкової смертності зменшився з 10,91 %о у 2009 році до 8,85%о у 2015 році. Рівень штучного переривання вагітності серед підлітків 15-17 років (кількість абортів у юнок 15-17 років зменшився з 6,2 у 2008 році до 2,7 у 2015 році, тобто зменшився на 56,5%. Рівень штучного переривання вагітності зменшився з 22,8% у 2008 році до 14,5% у 2015 році, тобто зменшився на 36,4%.


Також у Кропивницькому н
а базі обласної лікарні був створений обласний перинатальний центр ІІІ рівня перинатальної допомоги, до речі перший в Україні. Була створена комп’ютерна програма моніторингу вагітних з екстрагенітальною патологією за яких вагітність та пологи загрожують життю. Ці жінки забезпечувалась контрацептивами, закупленими за рахунок державного бюджету В обласному перинатальному центрі, в пологових будинках міста Кіровограда та пологових відділеннях центральних районних лікарень створені індивідуальні пологові зали, палати спільного перебування матері та дитини. На Кіровоградщині проводились та продовжують проводитись “партнерські” пологи....

Учасники засідання Прес-клубу
Учасники засідання Прес-клубу
Але закінчення дії попередньої Програми і відсутність гарантій державної підтримки цієї сфери у наступні п’ять років знецінює попередні надбання України у сфері репродуктивного здоров’я та планування сім’ї і ставить під питання виконання Україною взятих міжнародних зобов’язань. Це також створює загрозу збереженню репродуктивного здоров’я українських громадян та захисту їх репродуктивних прав....

Фото - Олена КарпенкоКомментарии

Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!
Напишите ваш комментарий
Комментарий:

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

Валентина .«Мама весь час очікувала, що чорний «воронок» приїде і…
Скільки таких історій досі залишаються у сімейних колах!!! Іх необхідно оприлюднювати і писати- писати. Аби не…
Людмила .​НАТО й Україна: співдружність заради миру й безпеки: долаємо…
Вона ж наша зірочка! Олю, завжди рада)
Людмила .Що ви знаєте про НАТО? Вікторина на знання історії Альянсу…
Приємно, що стільки вірних відповідей!