Славетна історія в іграшках
Минулої п'ятниці у Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки військово-історичних мініатюр Володимира Крутоуса «Козацька Покрова», присвяченої святу Покрова Пресвятої Богородиці.
Відомий дослідник звичаїв українського народу Олекса Воропай писав, що після зруйнування Запорізької Січі в 1775 році козаки, що пішли за Дунай на еміграцію, взяли з собою образ Покрови Пресвятої Богородиці.
Автор виставки Крутоус Володимир Васильович народився 1969 року на Кіровоградщині, нині працює в Кіровоградській обласній державній телерадіокомпанії ведучим програми «12 балів» на каналі «Кіровоград», а у вільний час більше як 30 років займається улюбленим хобі – військово - історичною мініатюрою. В дитинстві Володимир мріяв стати військовим, але з певних причин не склалося. Ще хлопчиком почав ліпити з пластиліну фігурки солдатиків, потім перебрав багато матеріалу – глину, дроти аж поки до рук не потрапив пінопласт і на сьогоднішній день Володимир Васильович для мініатюр здебільшого використовує пінопласт та дерево. За цей період самодіяльний майстер створив понад 400 робіт, значна частина яких знаходиться в приватних колекціях Данії, Канаді, Німеччини, Норвегії, Польщі, Росії та США, а також в фондовому зібранні Кіровоградського обласного краєзнавчого та Кіровоградського обласного художнього музеїв та 200 робіт в Кіровоградському обласному загальноосвітньому навчально-виховному комплексі гуманітарно-естетичного профілю гімназії – інтернат-школі мистецтв.
Володимир Крутоус уже понад чотири роки цікавиться періодом козацтва. Відшукує та збирає історичні матеріали про особистості, одяг та зброю козаків.
В Кіровоградському обласному художньому музеї на персональній виставці військово-історичних мініатюр «Козацька Покрова» Володимира Крутоуса, яка висвітлює історичну реконструкцію українських козаків ХУІІ-ХУІІІ ст. представлено понад 90 військово-історичних мініатюр (образи волхвів, козаків-характерників, козацьких янголів - охоронців, гетьманів та старшин, музик і кобзарів, козачок, козаків-запорожців) із приватної колекції митця створених протягом 2012-2016 років та 8 мініатюр релігійної тематики із фондового зібрання обласного художнього музею.
Також представлено понад 50 авторських мініатюр з пінопласту, які розфарбовані аквареллю та гуашшю та розташовані на дерев’яних підставках. При виготовленні мініатюрної зброї козаків для мініатюр із пінопласту Володимир використовує дерево та метал, на спорядження (паски) використовує оброблену тканина. А для волосся, вусів, кінських грив і хвостів-нитки. При виготовленні мініатюр також використовується природні матеріали –земля, гілочки дерев. каміння, пісок. Висота пішої фігури в середньому становить 7-8 см., кінної - до 15 см.
В приватній колекції Крутоуса В.В. нараховується більш як 150 військово-історичних мініатюр двох напрямків: український військовий мундир (від стародавніх слов’ян до воїнів Української Народної республіки) та уніформи Польщі, Туреччини та Франції).
Зав. відділом науково-просвітницької роботи Кіровоградського обласного художнього музею Олена Степанок
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?